Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Iratxe García Pérez, Dacian Ciolos, valamint Ska Keller és Philippe Lamberts a Politico hasábjain adtak hangot véleményüknek.
Elfogadhatatlan, hogy egyesek készek túszul ejteni a koronavírus okozta károk helyreállítását célzó alapot saját érdekeik megvalósítására, és az, hogy továbbra is aláássák a jogállamiságot – hangsúlyozta az Európai Parlament (EP) négy frakciójának vezető tisztségviselője a Politico című brüsszeli hírportálon megjelent közös írásában, utalva arra, hogy az európai értékek nem eladók.
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője, Iratxe García Pérez, az EP szociáldemokrata frakciójának (S&D) elnöke, Dacian Ciolos, az EP Újítsuk meg Európát (Renew Europe) nevű képviselőcsoportjának elnöke, valamint Ska Keller és Philippe Lamberts, a Zöldek képviselőcsoportjának társelnökei kiemelték: nem fognak engedni a jogállamisági kritériumokból az EU következő, 2021 utáni, hétéves költségvetésének tárgyalása során. Elengedhetetlen kiállni amellett, hogy az uniós költségvetést és a koronavírus okozta károk helyreállítását célzó alap kifizetéseit az unió a jogállamisági feltételek teljesítéséhez kösse. Elengedhetetlen az is, hogy az unió ne engedjen az ennek ellenálló nemzeti kormányok nyomásának – írták.
Véleményük szerint néhány tagországban a sajtószabadság és a civil társadalom elleni támadások, valamint a médiacsoportok feletti hatalom normává válik, ami aláássa az uniós demokrácia működését. Szavaik szerint egyes kormányok erőfeszítései a bírák elhallgattatására, valamint a félelem és az ellenőrzés légkörének megteremtésére a nemzeti igazságszolgáltatási rendszer minden szintjén, megkérdőjelezik az Európai Unió teljes jogi rendszerének működését. Kijelentették, veszélyezteti belső piac egységét, hogy egy maroknyi ember átveszi az irányítást a közpénzek és a közbeszerzések felett. Ez által válik a korrupció mindennapi jelenséggé – írták. „Meggyőződésünk, hogy egy valódi jogállamisági feltételrendszer az európai költségvetésben létfontosságú ezen folyamatok leküzdéséhez” – fogalmaztak.
A szerzők arra szólították fel a tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanácsot és az Európai Bizottságot, hogy tartsák magukat a nyáron tett kötelezettségvállalásaikhoz, különös tekintettel az európai költségvetés és a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk helyreállítását célzó pénzügyi alap védelmére szolgáló mechanizmus bevezetésére, illetve arra, hogy az uniós finanszírozást a jogállamiság tiszteletben tartásának feltételéhez kötik. Kiemelték: meg kell védeni az európai állampolgárokat egy olyan rendszer bevezetésével, amely lehetővé teszi számukra az uniós forrásokhoz való közvetlen hozzáférést akkor is, ha kormányuk magatartása megakadályozza őket ebben. Egyetlen európait sem szabad megbüntetni azért, mert kormánya elmulasztotta tiszteletben tartani az unió alapelveit – tették hozzá.
(MTI)